a

“Türkiye Günlerdir Zam Festivali Yaşıyor”

CHP Malatya İl Başkanlığında gerçekleştirdiği basın toplantısında Ağbaba, akaryakıt zamları başta olmak üzere hayat pahalılığına değindi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doktorlara ilişkin açıklamasına sert tepki gösterdi.

 “Havuz medyası stokçuları yazıyor. Stokçuların cezalandırılacağı söyleniyor. Dün Cumhurbaşkanı kadın muhtarları muhbir olmaya davet etti. Sanki zamların sebebi stokçuluk gibi gösteriliyor. Bunu geçmişte çok yaptı. 2018 seçimlerine giderken patlıcan, soğan, domatesi hedef göstermişti. Sebep ne stokçuluk, ne patlıcan, domates, sebep kötü ekonomi yönetimidir. Elektriğe yüzde 127 zam yaparsan dolar üç katına çıkarsa, akaryakıt fiyatları sonbahardan bugüne üç kat artmışsa bunun sebebi senin kötü yönetimindir. Sebep sulama suyundaki elektrik fiyatlarının, gübrenin, yem fiyatlarının artmasıdır. Maydanoz 5 TL olmuş, fiyatı artmayan ürün yok, stok diyorsun. Akaryakıt bayileri mi stok yapıyor? Yakında bayileri de hedef gösterirse şaşırmayın. Ya da bu fiyat artışlarını ‘Bay Kemal’ yapıyor derse şaşırmayın.”

TÜRKİYE GÜNLERDİR ZAM FESTİVALİ YAŞIYOR

“Erdoğan yakın zamana kadar kuyrukları örnek veriyordu. O zaman savaş ortamında ambargo sürecinde para vardı, mal yoktu; şimdi mal var, para yok. Müthiş Ekonomist ‘faiz sebep, enflasyon sonuç’ diyordu. Üç aydır faizi sabitlediler. Enflasyon yüzde 19’dan yüzde 54’e çıktı. Allah’ın sopası yok, sürekli CHP’yi suçlayanlar ilk kez bu dönemde bayat ekmek kuyrukları, ayçiçek yağı kuyruklarını bu ülkeye yaşattılar. Önümüzdeki aylarda durum daha da kötüleşecek. Enflasyonun artacağını görmek için müneccim olmaya gerek yok.Türkiye günlerdir zam festivali yaşıyor. Benzine bir haftada 4 TL, motorine 6,5 TL zam geldi. Geçen yıl mazotun fiyatı 6,66 TL’ydi, şimdi sadece bir haftada gelen zam geçen yılın fiyatını geçmiş durumda. Akaryakıta üst üste 8 defa zam gelmiş. Benzine Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere 2,25 TL, 79 kuruş zam geleceği söyleniyor. Ay sonuna kadar benzinin 30 lira bandına geleceği söyleniyor. Bu gidişle 40 lira da olur, 50 lira da. Bir kişi ‘olmaz’ diyebilir mi, diyemez. Yakında ‘Kur Korumalı Akaryakıt Sistemi’ne’ geçersek şaşırmayın.”

CHP İÇİN NE DEDİLERSE AYNILARINI KATBEKAT YAPTILAR

“Vatandaşın günlük rutini değişti: Sabah ekmek kuyruğu, öğlen yağ kuyruğu, akşam akaryakıt kuyruğu var. Ne diyorlardı: ‘CeHaPe dönemi kuyruklar vardı’. CHP için ne dedilerse aynılarını kat ve kat yaptılar. O dönem 2. Dünya Savaşı’nın etkileri sürüyordu. Kıbrıs Barış Harekâtı nedeniyle ambargo vardı. O zamanki kuyruklar mal kıtlığı yüzünden oldu. Şimdiki kuyruklar fiyat pahalılığı yüzünden oluyor. Son zamlardan ardından 60 litrelik depodaki vergi payı 342 TL’ye çıktı. Devletin ÖTV ve KDV’den feragat ederek tüketicinin yükünü azaltması gerekiyor.”

DOKTORLAR YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR

“Erdoğan’ın okumuş kesime düşman. Dış politikada monşerler diyordu, rektörleri ve aydınları aşağılıyordu. Şimdi doktorları aşağılıyorlar. Ne diyor: ‘Doktorlar az para aldıkları için ayrılıyor, bu doktorları okutan bu devlet değil mi? Varsın gidiyorlarsa gitsinler, buralar boş kalmaz merak etmeyin’. Erdoğan “doktorları” karıştırmış herhalde. Büyük Doktor Ravza Kavakçı gibi her doktoru 2,1 milyon lirayla yurt dışına gitti sanıyor. Bu doktorlar bu memlekette yoksulluk sınırının altında maaş alıyor. 8 bin lira maaşla geçiniyorlar. Tıp fakültesini bu insanlar ilk 10 bine girerek kazanıyorlar. Tıp fakültelerinin hemen yanında artık Almanca kursları açıldı. Tedbir alacağına doktorları aşağılıyorlar. Gitmesi gereken biri varsa sensin. Bunların parasını sen vermedin. Bunlara öğrenim kredisi verdin, şimdi faizle alıyorsun. Doktorlar mecburi hizmet yaptı. Onlar borcunu ödedi. Onları millet okuttu. Gençlerin maalesef yüzde 70’i geleceğini yurt dışında arıyor. ‘Doktorlar geleceğini kendi doğdukları topraklarda neden kurmuyor’ diye soracağına ‘giderse gitsin’ diyor. Bir yanda üç beş maaş alan yandaş, 5’li çete, diğer yanda doktorlar…”

GIDA ENFLASYONUNDA DÜNYANIN EN YÜKSEK 4 ÜLKESİNDEN BİRİYİZ

“Türkiye gıda enflasyonunda dünyanın en yüksek ilk 4 ülkesinden biri.Lübnan yüzde 483’lük oranla ilk sırada yer alırken, onu yüzde 389’lük oranla Venezuela, yüzde 67,7’lik oranla Surinam sonra yüzde 64,47 biz geliyoruz. Şimdi suç stokçuların mı, enflasyonu bu hale getirenlerin mi? İnsanlar ekmek dışında bir gıda alamıyor. ”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Kadına Yönelik Şiddetin Haklı Veya Haksız Hiçbir Gerekçesi Olamaz”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.