a
  • Malatyaaday
  • Genel
  • Kanalizasyon İşçileri Artık Kalfalık ve Ustalık Belgesi Alacak

Kanalizasyon İşçileri Artık Kalfalık ve Ustalık Belgesi Alacak

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın talimatları ile MASKİ Genel Müdürlüğü İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı İş Sağlığı, Güvenliği ve Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje sonucunda 81 il belediyesinde çalışan kanalizasyon işçilerinin “Belgelendirme” (Kalfalık ve Ustalık Belgesi) sorunu çözüldü.


Konu ile ilgili bilgiler veren MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, kararın kanalizasyon işçileri tarafından büyük sevinçle karşılandığını ifade ederek, işçilerin Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür ettiğini söyledi. Mert, 81 il belediyesi işçilerinin en büyük sorununu çözmenin gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığımızın başlattığı projenin sonuçlanmasının mutluluğunu yaşıyoruz. 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre çalışan işçiler yaptıkları iş ile ilgili belgelendirilmesi gerekiyor. Ancak yapılan incelemede; gerek Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nde gerekse Mesleki Yeterlilik Kurumu’nda (MYK), Kanal Bakım Onarım Döşeme adıyla herhangi bir tanımlama yapılmamıştır. 10 ay süren bir çalışma sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne yaptığımız başvuru sonucunda Talim Terbiye Kurulu’nun almış olduğu karar neticesinde 9 Eylül 2021 tarihinde başvurumuz kabul olmuş olup, mesleki eğitimin 50. Maddesine “Kanal Bakım Onarım Döşeme” kalfalık ve ustalık belgesi alma hakkı eklenmiş oldu. Ayrıca; Talim Terbiye Kurulu’nun söz konusu kararıyla 81 ilde bulunan Mesleki Eğitim Merkezlerinde (Çıraklık Okulu) 9. Sınıftan itibaren ders olarakda okutulacaktır. 81 il belediyesinde çalışan kanalizasyon işçilerimize hayırlı olsun” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Hizmet Görmek İsteyenleri Malatya’ya Davet Ediyorum”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.