a

“Hekime Kaldırılan El Lanetlenmelidir”

Vali Aydın Baruş, 14 Mart Tıp Bayramı münasebetiyle Malatya Tabipler Odası Başkanlığı tarafından düzenlenen programa katıldı.

Malatya Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Erol Karaaslan ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan’ın selamlama konuşmalarının ardından, Hekimlerimizin 14 Mart Tıp Bayramını kutlayarak söze başlayan Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmada, “Bir atasözünde der ki “Sağlığı olanın umudu, umudu olanın her şeyi var demektir”. Sağlık olmadan sağlıklı düşünemeyiz, sağlık olmadan hayatımızı doğru yönlendiremeyiz, sağlık olmadan toplumdaki vazifelerimizi yerine getiremeyiz. Demek ki birinci şart sağlık. Sağlık denince akla her zaman Kanuni Sultan Süleyman’ın sözü aklımıza gelir “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”. Yani bir insana istediğiniz makamı, mevki, parayı verin bunun sıhhatle alınan bir nefes kadar kıymeti yoktur. Onun için bizim sağlıklı nefes almamızı sağlayan, hastalandığımızda ilk aklımıza gelen, kapısına koştuğumuz ve yardımını istediğimiz hekimlerimiz, sağlık görevlilerimiz, bizim için vazgeçilmezdir. Çünkü sağlığın konusu insandır.

Her zaman hayatta iki mesleği çok çok önemsemişimdir. Biri hekimlik diğeri ise öğretmenlik.   İkisi de insan üzerine çalışır. Eğer insanı sağlıklı bir şekilde inşa etmezseniz, sağlıklı bir fikir dünyasına kavuşturmazsanız ülkenizin geleceğini de teminat altına alamazsınız. Bunun için hekimlerimizin her türlü çabasını takdir etmemek elde değildir ve onlara her imkanı sağlamak lazımdır diye düşünüyorum. Çünkü hekimlerimizin kafası rahat olacak ki muayene ettiği, tedavi ettiği hastasına sağlıklı bir şifa versin, onu şifa’ya kavuştursun ve toplumumuzun geleceği de teminat altında olsun. Bugün de Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu, özellikle sağlıkta şiddet olaylarının önüne geçilmesi için kasıtlı işlenen yaralama suçlarının katalog suçları kapsamına alınması yönünde yapılacak düzenleme ve sağlık çalışanlarımızın, hekimlerimizin özlük haklarında ve emeklilik haklarında yapılacak iyileştirmeler bizleri çok çok mutlu etmiştir. İnşallah bunlar hayata geçtiğinde sağlık çalışanlarımız hastalarımıza daha fazla konsantre olurlar ve kapılarına gelen vatandaşlarımızı, insanımızı memnun bir şekilde gönderirler. Biz sağlıkta şiddetin her şekli ile önlenmesini savunuyoruz. Onun için elimizden geleni yapıyoruz ve sağlık çalışanlarımıza yönelik işlenen suçların da bizzat takibini yapıyoruz. Bu konuda sağlık görevlilerimiz emin olsunlar. Hekime kaldırılan el lanetlenmelidir.

14 Mart Tıp Bayramının tüm hekimlerimize, ailelerine, evlatlarına hayırlı olmasını diliyorum. Covid-19 salgını sürecinde büyük fedakârlıklarla günlerce evlerine gitmeyerek, vatandaşlarımızı şifa’ya kavuşturmak için çabalayan, evlatlarına eşine hasret kalan ve vatandaşlarımızı sağlığa kavuşturmak için kendi canından olan tüm hekimlerimize teşekkür ediyorum, rahmete kavuşanları minnetle anıyorum, Allah rahmet eylesin. Tıp Bayramında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti bir kez daha ifade ederken Malatya Tabipler Odası Başkanımız olmak üzere tüm doktorlarımıza, hekimlerimize ve siz değerleri misafirlere çok teşekkür ediyorum, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi. Vali Aydın Baruş, Büyük Şehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Malatya Tabipler Odası Başkanı Doç. Dr. Erol Karaaslan, doktorlar ve ailelerinin katıldığı program kum sanatı gösterisi ve müzik dinletisi ardından sona erdi. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“İstiklal Yolu Mehmet Akif” Tiyatro Eseri Battalgazi’de Seyirci İle Buluştu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.